Zmarł jeden z architektów naszej świątyni

W wieku 98 lat zmarł wybitny krakowski architekt Witold Cęckiewicz. Był autorem projektów znanych krakowskich obiektów i układów urbanistycznych. Jego dziełem są symbole krakowskiego modernizmu, ale również nasza Świątynia.  Jego ostatnim wielkim projektem było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 

Urodził się 24 kwietnia 1924r. w Nowym Brzesku. Był członkiem PAN (od 1983) i PAU (1989) oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). W czasie wojny żołnierz AK – zatrudnił się u Niemców i wykradł im plany fortyfikacji Koszyce – Miechów.

Studiował na Wydziale Architektury w Krakowie. Studia na Politechnice Krakowskiej ukończył z wyróżnieniem. Wówczas rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera. Wykładowca PK: w wieku 31 lat został głównym architektem Krakowa (w latach 1955-1960). W 1962 r. uzyskał tytuł docenta, w 1970 profesora nadzwyczajnego i w 1979 profesora zwyczajnego. Uzyskał też tytuł doctor honoris causa Politechniki Krakowskiej.

Profesor został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, dwukrotnie Krzyżem Partyzanckim i Komandorią Orderu Św. Grzegorza Wielkiego nadaną przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród wielu nagród, które otrzymał była m. in. Nagroda Honorowa SARP oraz św. Brata Alberta.

Źródło foto oraz tekst: Gazeta Krakowska