Tydzień Św. Krzysztofa

Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących oraz jednym z tych świętych, o których niewiele wiemy, większość informacji czerpiemy z podań i legend. Z pewnością był on jednak postacią historyczną.

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

Wspomnienie św. Krzysztofa – patrona, choć nie tylko, kierowców, to także czas na krótką refleksję. Co roku na naszych drogach ginie w wypadkach samochodowych pięć tysięcy osób, a co piąty wypadek spowodowany jest przez osobę nietrzeźwą. Pierwszą ofiarą ruchu samochodowego był pieszy potrącony przez samochód w Nowym Jorku w 1895 r. Niestety, szybki samochód staje się często bożkiem dla wielu młodych ludzi. Zasiadając za kierownicę liczą się tylko oni i ich samochód. Niestety umiejętności i kultura jazdy schodzą na dalszy plan (źródło Gazeta “Niedziela”.)

W naszej parafii obchody Tygodnia Św. Krzysztofa trwały do niedzieli 26 lipca kiedy to po każdej sprawowanej Mszy Św. miało miejsce poświęcenie pojazdów, którymi tego dnia przybywali parafianie.

Tradycyjnie wzorem lat ubiegłych Rycerze Kolumba rozprowadzali upominki i przedmioty związane ze Św. Krzysztofem z których koszt zostanie przekazany na pomoc dla misjonarzy. 

Foto: Grzegorz Jęczmyk