Diecezjalny Rok i Kongres Rodziny

Program duszpasterski Diecezjalnego Roku Rodziny

1. W kościele pw. Świętego Ducha w Sandomierzu będą głoszone przez Profesorów Wyższego Seminarium Duchownego w Pierwsze soboty miesiąca konferencje o tematyce rodzinnej. Każda konferencja rozpocznie się o godz. 17.30.

Program konferencji:

• 2 grudnia 2023: Ks. Konrad Fedorowski – „Jesteście domownikami Boga” (Ef 2,19). Miejsce rodziny we wspólnocie Kościoła.
  • 6 stycznia 2024: Ks. Adam Kopeć – Sakrament małżeństwa jako obraz miłości Chrystusa i Kościoła (Ef 5,25).
  • 3 lutego 2024: Ks. Leon Siwecki – Rodzina kolebką powołań kapłańskich i zakonnych
  • 2 marca 2024:  Ks. Wojciech Kania – Rodzina zbudowana na silnym fundamencie.
  • 6 kwietnia 2024: Ks. Waldemar Olech – Sakrament pokuty – źródło odnowienia relacji z Bogiem i człowiekiem.
  • 4 maja 2024: Ks. Rafał Kobiałka – Teologia ciała Jana Pawła II jako odpowiedź na współczesny kryzys małżeństwa i rodziny.
  • 1 czerwca 2024: Ks. Michał Powęska – Święta Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa oraz trudności przez nią przeżywane.
  1. Pierwsze soboty miesiąca z Rodzinami. Zachęcamy do ożywienia praktyk Pierwszych sobót miesiąca, czytając i rozważając „Orędzie fatimskie” oraz dokumenty Kościoła.
  2. Uroczystość Świętej Rodziny – 31 grudnia 2023 r. W każdej parafii zaleca się po homilii odnowienie przysięgi małżeńskiej. Natomiast przed błogosławieństwem należy odmówić Akt Zawierzenia Rodzin Świętej Rodzinie z Nazaretu.
  3. W dn. 07 stycznia 2024 r. odbędzie się Bożonarodzeniowe Spotkanie Rodzin w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie.
  4. W czasie rekolekcji parafialnych wskazane jest poruszenie tematyki małżeńskiej i rodzinnej jak np.: świętość małżeństwa i rodziny, życie łaską sakramentu małżeństwa, pokuta i pojednanie w rodzinie, odpowiedzialność rodziny za Kościół, zagrożenia rodziny.
  5. Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin organizuje rekolekcje, których przewodnią tematyką będzie bł. Rodzina Ulmów. Odbędą się one w dniach 19-21 stycznia 2024 r. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
  6. Mając na uwadze troskę o małżeństwa i rodziny zachęca się, aby przystąpić do Duchowej Adopcji Małżeństwa Zagrożonego Rozpadem. Osoba, która podejmie tę modlitwę poleca małżeństwo zagrożone rozpadem znane jej osobiście lub znane jedynie Panu Bogu, odmawiając codziennie specjalną modlitwę oraz dziesiątek różańca w intencji uratowania tego małżeństwa.
  7. W dniu 24 lutego 2024 r., w Radomyślu nad Sanem odbędzie się Dzień skupienia wolontariuszy Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie Diecezji Sandomierskiej.
  8. W dniu 19 marca 2024 r. (Uroczystość św. Józefa) zachęcamy do modlitwy za mężów i ojców.
  9. W dniu 8 kwietnia 2024 r. (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) zachęcamy do odmówienie przed błogosławieństwem modlitwy o poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Warto również zachęcić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  10. W dniach 20-27 kwietnia 2024 r. odbędzie się w Diecezji Sandomierskiej peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. W miejscach przebywania relikwii będą głoszone konferencje tematyczne.
  • 20-21.04.2024 r. – Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
  • 21-22.04.2024 r. – Parafia pw. św. Floriana w Stalowej Woli.
  • 22-23.04.2024 r. – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.
  • 23-24.04.2024 r. – Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.
  • 24-25.04.2024 r. – Parafia pw. św. Bartłomieja w Staszowie.
  • 25-26.04.2024 r. – Parafia pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  • 26-27.04.2024 r. – Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  1. W dniach 26.05-01.06.2024 r. zachęcamy do modlitwy o świętość rodzin. Proponujemy by w kolejnych dniach modlić się w intencjach:
  • Dzień modlitw matki i żony, ojców i mężów.
  • Dzień  modlitw o powołania do służby Boże w Kościele.
  • Dzień dziękczynienie za swoją rodzinę.
  • Dzień modlitw za rodziny przeżywające kryzys.
  • Dzień modlitw za ludzi starszych, chorych, samotnych.
  • Dzień modlitw za dzieci i młodzież.
  1. W dniu 30 maja 2024 r. odbędzie się w Sandomierzu Rodzinna majówka na statku po Wiśle.
  2. W dniu 15 czerwca 2023 r. odbędą się centralne uroczystości kongresowe – Msza święta w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.