Triduum Paschalne

Obchody Triduum Paschalnego rozpoczęły się Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej, która przypomina nam o Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Pan Jezus ustanowił Sakrament Kapłaństwa oraz Sakrament Eucharystii. 

Z kolei Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, liturgie odbywały się z udziałem nielicznej grupy wiernych oraz były transmitowane w telewizji i internecie.

Po wielkopiątkowej liturgii w związku z przypadającą również tego dnia 16 rocznicą powrotu do “Domu Pana” Naszego Papieża Św. Jana Pawła II Wielkiego odbyła się adoracja oraz czuwanie zorganizowane przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Rycerzy Zakonu Św. Jana Pawła II.

W Wielką Sobotę przeżywaliśmy Wigilię Paschalną czyli czuwanie, modlitewne oczekiwanie, która poprzedzona była porannym święceniem pokarmów na stół wielkanocny przyniesionych przez wiernych.