100 ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

18 maja obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II.  W naszej diecezji uroczystości związane z upamiętnieniem papieża Polaka rozpoczęły się już w niedzielę od Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Na zaproszenie Biskupa Ordynariusza skierowane za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz kanałów internetowych diecezji odpowiedziała spora grupa wiernych.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że Bóg czuwa nad ludzkością i światem poprzez swoich świętych.

  “Nie zostaliśmy sierotami, gdy przed piętnastu laty św. Jan Paweł II zakończył ziemską wędrówkę. Początkowo mogło się tak nawet wydawać, szczególnie dla nas pracujących wówczas w Kurii Rzymskiej, lecz jego wizerunek nie wyblakł niczym portrety różnych władców czy celebrytów. Św. Jan Paweł II oręduje za nami w Niebie i naucza jak mamy żyć, często nas przy tym zawstydzając. On ukazuje, jak trzeba kochać Boga i drugiego człowieka, Kościół i ziemską ojczyznę. Przez swoje nauczanie – nadal aktualne – staje w obronie życia i rodziny, ubogich i prześladowanych. Buduje mosty, które łączą ludzi o różnych przekonaniach, łączą religie i narody. Czyni to, co inni święci, o których powiedział, że „chronią Kościół przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki”.

Z tego samego powodu św. Jan Paweł II jest niewygodny dla niektórych ośrodków władzy, zaczynając od tej ekonomicznej, środowisk i ideologii. Wielu próbowało zamknąć mu usta jeszcze za życia – mówi się o 15 zamachach – a z pewnością podobnych prób było więcej. Jednocześnie rzucano na papieża oszczerstwa, kontestowano, wyśmiewano. Walka ze św. Janem Pawłem II trwa nadal, pomimo tego, że proces kanonizacyjny, uczciwe studia i analizy, wykazały bezpodstawność stawianych zarzutów. Moce zła nie składają jednak broni, gdyż każdy święty stoi na przeszkodzie ich planom – powiedział kaznodzieja.”

Źródło strona internetowa Diecezji Sandomierskiejhttps://diecezjasandomierska.pl/100-lecie-urodzin-sw-jana-pawla-ii/