Wielki piątek

Drugi etap Świętego Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, to celebracja zbawczej śmierci Chrystusa. W tym to dniu Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha (1 Kor 5, 7).

W liturgii Kościół rozważa mękę swojego Pana, modli się o zbawienie całego świata, adoruje krzyż i wspomina swoje narodziny z przebitego boku Zbawiciela (por. J 19, 34).

Więcej o Wielkim Piątku można przeczytać tutaj: https://www.katolik.pl/wielki-piatek-,23385,416,cz.html?s=2

Jednocześnie przypominamy o porządku nabożeństw w tym dniu:

W Wielki Piątek od godz. 8.00 adorujemy Jezusa w Ciemnicy do Liturgii Wielkiego Piątku

  • od 8.00 do 12.00 – mieszkańcy z ul. Ks. Łagockiego, Szpitalnej, Skargi, Piwnej, Sosnowej, Witosa, Zybury, Stawowej, Jagodowej, Wojska Polskiego, Krótkiej, Krętej, Kruczej, Sowiej, Górskiej, Podgórza, Sienkiewicza, Olchowej, Tetmajera, Orkana, Słonecznej, Robotniczej, Cichej, Krótkiej, Bocznej, Kolejowej, Dębowa, Nadole, Zarzecze
  • od 12.00 – do 17.00 – mieszkańcy z ul. Kościuszki, ze Szkolnej, Żeromskiego, Spółdzielczej, Korczaka, Zielonej, Konopnickiej, Małej, Willowej, Spacerowej, Wczasowej, Kilińskiego, Jana Pawła II,
  • od 20.00 do 24.00 – czuwanie modlitewne młodzieży, KSM – u, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania i wszystkich wspólnot istniejących w parafii.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się drogą krzyżową o godz. 17.30 a następnie Liturgia Słowa, Modlitwa Wiernych, Adoracja Krzyża, Komunia św. i przeniesienie Jezusa do Grobu, gdzie będziemy czuwać na modlitwie do godz. 24.00.

Ofiary złożone w Wielki Piątek będą przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie. Dzieci, które mają skarbonki z jałmużną wielkopostną prosimy, aby przyniosły w Wielki piątek i złożyły przy krzyżu.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli od mięsa i 3 posiłki na dzień w tym 2 nie do syta.